AKB48 Janken Tournament 2013 Results

Matsui Jurina AKB48 Janken Tournament 2013Matsui Jurina won the AKB48 Janken Tournament 2013 (AKB48 34thシングル選抜じゃんけん大会). She defeated Kamieda Erika in final.

Matsui Jurina will be the center on AKB48’s 34th single which will be released on December 11. The other senbatsu members on this single are the girls qualified for the Round of 16.

The event was held on September 18 at Nippon Budokan in Tokyo. 83 members from AKB48, SKE48, NMB48, HKT48, and Kenkyuusei participated in the final round of the competition.

Check out the full results of AKB48 Janken Tournament 2013.

Results

Group A

Round 1

  • Matsui Jurina vs Muto Tomu
  • Qualified : Yagura Fuuko
  • Kobayashi Kana vs Shimada Haruka
  • Qualified : Yokoyama Yui
  • Kojima Mako vs Iwata Karen
  • Qualified : Watanabe Miyuki
  • Qualified : Uno Mizuki
  • Qualified : Owada Nana

Round 2

  • Matsui Jurina vs Yagura Fuuko
  • Shimada Haruka vs Yokoyama Yui
  • Kojima Mako vs Watanabe Miyuki
  • Uno Mizuki vs Owada Nana

Round 3

  • Matsui Jurina vs Shimada Haruka
  • Kojima Mako vs Uno Mizuki

Group B

Round 1

  • Takeuchi Mai vs Ishida Haruka
  • Qualified : Tomonaga Mio
  • Qualified : Tano Yuuka
  • Qualified : Murakami Ayaka
  • Okita Ayaka vs Takajo Aki
  • Qualified : Kojima Natsuki
  • Qualified : Furuhata Nao
  • Qualified : Morita Ayaka

Round 2

  • Ishida Haruka vs Tomonaga Mio
  • Tano Yuuka vs Murakami Ayaka
  • Okita Ayaka vs Kojima Natsuki
  • Furuhata Nao vs Morita Ayaka

Round 3

  • Tomonaga Mio vs Tano Yuuka
  • Okita Ayaka vs Furuhata Nao

Group C

Round 1

  • Mizuno Honoka vs Nagao Mariya
  • Qualified : Morikawa Ayaka
  • Maeda Ami vs Takahashi Juri
  • Qualified : Abe Maria
  • Miyazaki Miho vs Kobayashi Marina
  • Qualified : Kitahara Rie
  • Qualified : Fujita Nana
  • Qualified : Takahashi Minami

Round 2

  • Nagao Mariya vs Morikawa Ayaka
  • Takahashi Juri vs Abe Maria
  • Kobayashi Marina vs Kitahara Rie
  • Fujita Nana vs Takahashi Minami

Round 3

  • Morikawa Ayaka vs Abe Maria
  • Kitahara Rie vs Takahashi Minami

Group D

Round 1

  • Tsuchiyasu Mizuki vs Suzuki Mariya
  • Qualified : Takeuchi Miyu
  • Qualified : Watanabe Mayu
  • Qualified : Kashiwagi Yuki
  • Kato Rena vs Nakata Chisato
  • Qualified : Hirata Rina
  • Qualified : Nozawa Rena
  • Qualified : Kojima Haruna

Round 2

  • Tsuchiyasu Mizuki vs Takeuchi Miyu
  • Watanabe Mayu vs Kashiwagi Yuki
  • Nakata Chisato vs Hirata Rina
  • Nozawa Rena vs Kojima Haruna

Round 3

  • Tsuchiyasu Mizuki vs Watanabe Mayu
  • Hirata Rina vs Kojima Haruna

Group E

Round 1

  • Ichikawa Miori vs. Kodama Haruka
  • Qualified : Kawaei Rina
  • Kamieda Emika vs. Tanaka Natsumi
  • Qualified : Nakamata Shiori
  • Izuta Rina vs Uchida Mayumi
  • Qualified : Chikano Rina
  • Qualified : Sato Amina
  • Qualified : Fujie Reina

Round 2

  • Ichikawa Miori vs Kawaei Rina
  • Kamieda Emika vs Nakamata Shiori
  • Izuta Rina vs Chikano Rina
  • Sato Amina vs. Fujie Reina

Round 3

  • Ichikawa Miori vs Kamieda Emika
  • Chikano Rina vs Fujie Reina

Group F

Round 1

  • Miyawaki Sakura vs Matsui Sakiko
  • Qualified : Kikuchi Ayaka
  • Sato Sumire vs Omori Miyu
  • Qualified : Isohara Kyoka
  • Uchiyama Mikoto vs Miyamae Ami
  • Qualified : Sasaki Yukari
  • Qualified : Shimazaki Haruka
  • Qualified : Tanabe Miku

Round 2

  • Miyawaki Sakura vs Kikuchi Ayaka
  • Omori Miyu vs Isohara Kyoka
  • Uchiyama Mikoto vs Sasaki Yukari
  • Shimazaki Haruka vs Tanabe Miku

Round 3

  • Kikuchi Ayaka vs Isohara Kyoka
  • Sasaki Yukari vs Shimazaki Haruka

Group G

Round 1

  • Iriyama Anna vs Nonaka Misato
  • Qualified : Natori Wakana
  • Matsumoto Rina vs Katayama Haruka
  • Qualified : Iwasa Misaki
  • Yamauchi Suzuran vs Kobayashi Rikako
  • Qualified : Umeda Ayaka
  • Qualified : Nakamura Mariko
  • Qualified : Yumoto Ami

Round 2

  • Nonaka Misato vs Natori Wakana
  • Matsumoto Rina vs Iwasa Misaki
  • Yamauchi Suzuran vs Umeda Ayaka
  • Nakamura Mariko vs Yumoto Ami

Round 3

  • Natori Wakana vs Matsumoto Rina
  • Umeda Ayaka vs Yumoto Ami

Group H

Round 1

  • Oshima Yuko vs Shiroma Miru
  • Qualified : Oshima Ryoka
  • Qualified : Oba Mina
  • Qualified : Kuramochi Asuka
  • Sato Seira vs Ichino Narumi
  • Qualified : Koyanagi Arisa
  • Qualified : Suzuki Shihori
  • Qualified : Oya Shizuka

Round 2

  • Shiroma Miru vs Oshima Ryoka
  • Oba Mina vs Kuramochi Asuka
  • Ichino Narumi vs Koyanagi Arisa
  • Suzuki Shihori vs Oya Shizuka

Round 3

  • Oshima Ryoka vs Oba Mina
  • Koyanagi Arisa vs Oya Shizuka

Round of 16

  • Matsui Jurina vs Uno Mizuki
  • Tano Yuuka vs Furuhata Nao
  • Abe Maria vs Kitahara Rie
  • Tsuchiyasu Mizuki vs Hirata Rina
  • Kamieda Emika vs Fujie Reina
  • Kikuchi Ayaka vs Sasaki Yukari
  • Natori Wakana vs Yumoto Ami
  • Oba Mina vs Oya Shizuka

Quarter-finals

  • Matsui Jurina vs Tano Yuuka
  • Abe Maria vs Hirata Rina
  • Kamieda Emika vs Kikuchi Ayaka
  • Natori Wakana vs Oba Mina

Semi-finals

  • Matsui Jurina vs Hirata Rina
  • Kamieda Emika vs Oba Mina

Final

  • Matsui Jurina vs Kamieda Emika

Sources : Natalie, 48 News France

Related news :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*